زبان اسوه علم
Learning Every Thing In The Domain Of Language 
نویسندگان

'روش شنیداری - گفتاری'1 روشی بود که کاربرد وسیع و گسترده آن در دهه 1960 بود. و هم به تدریس زبان های خارجی در ایالات متحده و هم به تدریس زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم یا زبان خارجی، اعمال شد. این روش باعث نگارش کتب درسی از قبیل انگلیسی 900 و مجموعه های انگلیسی لدو و همچنین کتبی برای تدریس زبان های اصلی اروپایی شد. ولی پس از آن از دو سو مورد انتقاد قرار گرفت. از یک سو، شالوده های نظری 'روش شنیداری - گفتاری' به این دلیل که از لحاظ نظریه ی زبانی و نظریه ی یادگیری صحیح نیستند، مورد حمله قرار گرفت.
از سوی دیگر، معلمین و مربیانی که این روش را به کار می بردند دریافتند که نتایج عملی حاصله با انتظارات متفاوت است. مشاهده شد که اغلب زبان آموزان قادر به انتقال مهارتهای کسب شده در 'روش شنیداری - گفتاری' در برقراری ارتباط در خارج از کلاس درس نیستند، و بسیاری تجربه یادگیری از طریق رویه های2 'روش شنیداری - گفتاری' را خسته کننده و ناخشنود کننده یافتند.حمله نظری به باورهای 'روش شنیداری - گفتاری' نشأت گرفته از تغییرات در نظریه ی زبانی امریکایی در دهه  1960 بود.
زبان شناس دانشگاه ام. آی. تی، نوام چامسکی، رویکرد ساختگرایی را در توصیف زبان، و همچنین نظریه ی رفتارگرایی مربوط به یادگیری زبان را رد کرد. زبان ایجاد عادت نیست. رفتار زبانیٍ معمول، داراری ویژگی های ابتکار، ساخت جملات و الگو های جدید بر طبق قواعد انتزاعی و بسیار پیچیده است. (چامسکی، 1966)


1- Audio - Lingual Method
2- Procedures
منبع:
ریچاردز، جک سی و تئودور اس. راجرز؛ رویکردها و روش ها در آموزش زبان؛ ترجمه علی بهرامی، تهران: رهنما، 1384.

***
بحث درباره این مقاله را در انجمن مدرسین زبان دنبال کنید.طبقه بندی: متد ها و روش ها، کارشناسی ارشد(MS & MA)،
[ سه شنبه 5 مهر 1390 ] [ 10:14 ق.ظ ] [ M Amin ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام...زبان ابزاری است اجتماعی در جهت هر چه بیشتر نزدیک ساختن انسان ها به یکدیگر و زبان دوم بابی است برای ساختن من جدید درون خود و کشف حقایقی که تاکنون بدان دست نیافته ایم!آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic