زبان اسوه علم
Learning Every Thing In The Domain Of Language 
نویسندگان
"آیا مرد فربه را قربانی میکنید؟"، عنوان کتابی است که به تازگی به چاپ رسیده و در مورد مجموعهای از مشکلات اخلاقی است که مورد توجه فیلسوفان و روانشناسان قرار گرفته است.در شکل متعارف، شما بر روی پلی قرار دارید و شاهد رسیدن قطاری با سرعت زیاد هستید که بدون شک 5 نفر را به زیر خواهد گرفت. شما میتوانید با هل دادن مرد فربهی بر روی ریل، قطار را از حرکت باز دارید. البته پریدن خود شما که فربه نیستید بر روی ریل کمکی به متوقف کردن قطار نخواهد کرد.

بیشتر افراد با هل دادن و کشته شدن مرد فربه موافق هستند. ولی وقتی سناریو را کمی عوض کنید، واکنش ها تغییر مییابد. مردم احتمالا با به کارگیری کلیدی که مسیر قطار را تغییر دهد و در نتیجه تنها یک نفر کشته شود، بیتشر موافق هستند. نتیچۀ مجاسبۀ سودمندی با به کارگیری اصول اخلاقی، مشابه یکدیگر است ولی فاصلۀ فیزیکی و احساسی از کشته شدن باعث میشود که مسیر قطار را تغییر دادن انتخاب بهتری از هل دادن مرد فربه در نزد مردم باشد.

راههای دیگری نیز برای کشف داوری مردم وجود دارد. دکتر آلبرت کاستا و همکارانش در دانشگاهی در اسپانیا دریافتند که واکنش مردم نسبت به پرسش مطرح شده بستگی به زبانی دارد که به آن زبان سوال مطرح میشود.

فرضیۀ دکتر کاستا حاکی از آن است که اگر پرسشی به زبان مادری افراد مطرح شود، پاسخ افراد بدون درنگ دریافت می‎شود. در حالی که برای پاسخ دادن به زبان دوم، مردم بیشتر فکر کرده و با دقت بیشتری منطق خود را بیان میکنند.

---------

پژوهشکده علوم شناختی


ادامه مطلب

طبقه بندی: Linguistics، لهجه ها و گویش ها، کارشناسی ارشد(MS & MA)،
[ یکشنبه 13 مهر 1393 ] [ 04:16 ب.ظ ] [ M Amin ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام...زبان ابزاری است اجتماعی در جهت هر چه بیشتر نزدیک ساختن انسان ها به یکدیگر و زبان دوم بابی است برای ساختن من جدید درون خود و کشف حقایقی که تاکنون بدان دست نیافته ایم!آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic